https://wordpressrehberi.com/iletisim/ c05c5689a0b7ec211a89875856427ebb 813534495816082 zühürağa
(0212) 955 03 03

Kombi ve peteklerin uzun ömürlü olması için yıllık periyodik bakımının yaptırılması gerekmektedir, peki ama neden?
Günümüzde en çok iklim değişiklikleriyle birlikte kış aylarında hava şartları çok soğuk geçmektedir. Isınma sistemi olarakta hemen hemen her yerde kalorifer ve kombi kullanımı mevcuttur. Isınma sistemlerini kolaylaştıran ve ısının dağıtım merkezi olan kombiler vazgeçilmez bir icaddır. Isınma verimini arttırmak ve ısı seviyesini yükseğe ulaştırmak için peteklerin temiz ve suyun saf olması germektedir. Isınma verimini düşüren tortu, çamurlaşmış tesisatın içerisindeki diğer maddeler ısı seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenledir ki petek temizleme oldukça önemli olmaktadır. Özellikle radyatörlerin alt kısmına çöken ve suyun hareket etmesini engelleyen maddeler kombiyi zorlayarak doğalgaz enerjisinin fazla tüketilmesine neden olmaktadır.
Gerek tesisat suyumuzun kireçli olması gerekse daha önce de bahsettiğimiz gibi koruyucu kimyasalların zaman içerisinde tortular oluşturması tıkanmanın sebepleridir.

Petek Temizliği Neden Yapılmalı? Önemi ve Faydalar 1

Petek Temizliği Neden Yapılmalı?Peki, bu bahsettiğimiz petek temizleme işlemi tam olarak neden yapılmalıdır ve faydaları nelerdir? Şimdi sizlere petek temizliği neden yapılmalı konusunda maddelerle açıklamalar yapacağız.
Tesisat temizleme işlemi yapılırken en etkili yöntem makineli ve kimyasallı bir şekilde yapılandır. Tek bir radyatörden makine bağlantısı yapılarak başka bir radyatörün sökülmesine ihtiyaç duyulmadan bu yöntem ile etraf kirletilmeden işlem tamamlanır. Kombi filtre temizliği ise tesisat borusu üzerinde bulunan kombinin altında, genellikle en sağda bulunur. Filtre boru üzerinde tortu v.b. maddeleri tutarak tesisata gitmesini engeller. Bu nedenle filtre oldukça önemlidir Filtreyi iki ayda bir temizleyerek radyatörlerde zamanla oluşan tortuları dışarı çıkartabiliriz. Kombi baca temizliği ise kombi bakımına dahil olmaktadır. Kombinin üst kısmında bulunan baca kombiden sökülerek içerisine hava tutulur. Daha sonra baca temizliği tamamlanır. Baca aynı şekilde kombiye montaj edilir.
Yani ısınma problemlerinde peteğinizin üst bölgesi ısınıyor fakat alt bölgeleri ısınmıyorsa petek temizliğine ihtiyaç duyulduğu gözlenmektedir.Isınma sıklığına göre değişiklik gösterebileceği gibi, daha öncelerinden yola çıkarak eğer faturalarınızda daha yüksek miktarlar gelmekteyse petek temizliği konusunda profesyonel bir destek almanız gerekebilir.Peteğin vanasından su kaçırdığını ve bu sızan suyun paslı olduğunu görüyorsanız,Eşit şartlarda olmanıza rağmen diğer tanıdıklarınızdan daha fazla fatura ödemekteyseniz,Peteklerde kısmı ya da geç ısınma problemleriniz varsa,Kombiden her hangi bir beklenmeyen ses geliyor ve arıza veriyorsa,Kombi bakımlarını yaptırmanıza rağmen halen ısınmakta verim alamıyorsanız,Eğer ki kombi filtresini çıkardığınızda toz ve çamurla karşılaşmaktaysanız,
PETEK TEMİZLEME işlemlerine ihtiyacınız var demektir.

Petek Temizliği Neden Yapılmalı? Önemi ve Faydalar 2

Ülkemiz insanlarında oluşan yanlış algı nedeniyle bir ürün ya da alet arızalanmadığı sürece bakıma alınmamakta ya da test edilmemektedir. Bu algının getirdiği bir sonuç olan peteklerde tıkanma ve kirlilik oluşumu petek temizleme makinelerimizle üstesinden gelinebilecek bir sorundur. Düzenli aralıklar ile bakım yapıldığında çok daha kısa sürede çözülecek olan sorun uzun yıllar boyunca yapılmayan bakım nedeniyle büyüyebilir. Bununla birlikte seneler boyunca söz konusu tıkanıklık ve kir birikimi nedeniyle verimsiz bir şekilde ısınıp kabarık faturalar ödememiz de büyük bir maddi zarar oluşturur.